Články

VYŠETŘENÍ KRVE

Vážení zákazníci, od 14. 1. 2015 máme v ordinaci analyzátor k biochemickému vyšetření krve, od 3. 11. 2015 analyzátor pro vyšetření krevního obrazu (hematologické vyšetření) a od 4/2016 hemokoagulační analyzátor, díky kterým Vám nyní můžeme nabídnout

KOMPLETNÍ vyšetření krve Vašeho zvířátka ještě týž den nebo NA POČKÁNÍ.

U jakých zvířat je vhodné vyšetřit krev?

U všech zvířat s podezřením na vážné onemocnění, u štěňat a koťat s akutním nástupem průjmového nebo jiného onemocnění, u geriatrických pacientů (psi podle plemene, většinou po 7. roce, u koček kolem 8.-10. roku), u všech zvířátek podstupující ošetření v celkové narkóze, u zvířat s podezřením na nádorový růst a u zdravých zvířat v rámci kontroly zdraví.

K čemu nám je vyšetření krve dobré?

Zjistíme hladinu cukru, důležitých druhů bílkovin a koncentraci dalších důležitých látek v krvi. Zjistíme, zda v těle neprobíhá akutní zánět infekčního původu nebo je-li organismus dehydratovaný. Výsledky vyšetření nám pomohou vyloučit podezření na onemocnění jako je cukrovka, nebezpečné onemocnění nadledvin (Cushingův syndrom), u koček onemocnění štítné žlázy či stanovit podezření na zákeřnou nemoc FIP (kočičí peritonitida). Dále pomůže vyloučit výskyt nádorového onemocnění, onemocnění kostí, kosterních svalů a srdečního svalu. Výsledky odrážejí funkci jater, žlučových cest a ledvin, které zpracovávají živiny a léčivé látky. Uvidíme, zda na játra a ledviny nepůsobí nějaké toxické vlivy, které by je mohly oslabit a zabránit např. správnému metabolizování anestetik podaných před narkózou.

Dále zhotovíme krevní nátěr, ve kterém posoudíme tvar a počty krevních buněk.

V krvi je několik druhů krvinek, které se liší pod mikroskopem svým vzhledem a v těle svou funkcí. Posouzením jejich tvaru zjistíme, zda nějaké toxické látky nebo parazité neničí krvinky. Správný počet buněk napoví, zda se krvinky někde v těle neztrácí nebo naopak patologicky nemnoží. V krevním nátěru jsou viditelní i krevní parazité, kterými se může Vaše zvířátko nakazit prostřednictvím hmyzu (klíště, komár aj.).

Dále jsou spočteny jednotlivé druhy červených a bílých krvinek. Nesprávné počty jednotlivých populací krvinek odhalí např. akutní či chronické záněty, nedostatek červených krvinek (anémii) či maligní bujení některých buněčných populací. Takto pomůže nasměrovat klinika k diagnóze.

Pomocí hemokoagulačního analyzátoru stanovíme časy srážení krve, čili zda zvíře nebude mít sklony k nadměrně krvácivým stavům, což může být zejména v chirurgii kritické.

ZEJMÉNA CHIRURGOVI POMŮŽE VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ STANOVIT PROGNÓZU PROVÁDĚNÉHO OPERAČNÍHO ZÁKROKU U VAŠEHO ZVÍŘÁTKA.

Vzhledem k tomu, že analyzátor vyžaduje jen maličké množství krve, lze bez problémů vyšetřovat také krev drobných savců, jako jsou morče, králík, potkan či fretka.

 Cenu za vyšetření najdete v našem ceníku.

celltac            Spotchem

 

Dále je možné ambulantně provést specializovaná krevní vyšetření:

- přítomnost protilátek pro onemocněním přenosných klíšťaty (borelióza, anaplasmóza, ehrlichióza, dirofilarióza - srdeční červivost)

- přítomnost protilátek proti coronavirům u koček (u kočky, která se setkala s coronaviry, hrozí, že může během života propuknout nevyléčitelné onemocnění FIP)

- přítomnost protilátek proti kočičímu viru imunodeficience (FIV - obdoba lidského HIV) - nevyléčitelná kočičí choroba

- přítomnost viru způsobující kočičí leukózu (FeLV) - nevyléčitelná kočičí choroba

MVDr. Lucie Kulatá