Články

Odstranění zubního kamene ultrazvukem

Jak to vlastně probíhá?

Cílem stomatologického ošetření je zkontrolovat důkladně stav každého zubu a jeho závěsného aparátu, tedy alveolární kost a dáseň, stanovit stupeň parodontálního onemocnění, odstranit zubní kámen, ošetřit zuby, jejichž závěsný aparát již ztratil funkci (někdy je nutné zub vytrhnout), nebo zuby zkažené a ošetřit dásně, v případě infikovaných stomatitid zahájit vhodnou antibiotickou a protizánětlivou terapii. Na závěr ošetření se zdravé zuby přeleští brusným kotoučkem a brusnou pastou, aby se i mikroskopické kousky kamene co nejvíce odstranily a tím se oddálil vznik nového zubního kamene.

Aby bylo toto ošetření provedeno správně a mělo skutečný smysl, je nutné uvést zvířátko do hlubší sedace, případně do krátkodobé celkové anestezie.

Co je to sedace (analgosedace)? Je to stav zklidnění, utišení, navozený medikamentózně. Je vyvolána aplikací sedativ do svalu. Sedace může mít více úrovní, od lehké, kdy je zvíře jen mírně "oblbnuté" a "motá se", po hlubokou, kdy vypadá, jako by spalo, avšak při dotyku na víčka mrká, při hlasitém podnětu se probere a kouká. V sedaci nelze vykonávat bolestivé podněty, to by zvíře probudilo a bolelo. Zároveň sedace působí anxiolyticky (ztráta pocitu strachu). Výhoda dnešních sedativ určených pro zvířata je, že se dají aplikací protilátky vyblokovat. Jejich účinek se potom do 5-10 minut ztrácí (zvíře se probere a může chodit, vnímá atd.).

Pokud chceme vykonávat v sedaci bolestivé podněty, je nutné aplikovat lokální znecitlivění (např. při vytržení zubu lokálně lidokain pod dáseň k příslušnému nervu).

NEJČASTĚJŠÍ CHYBNÉ TEZE MAJITELŮ ohledně tohoto ošetření:

1) můj pes/kočka/fretka má zubní kámen, ale zatím ho má jen v malé míře, počkám, až bude nános větší a potom nechám ošetření provést

2) nechám psovi/kočce/fretce odstranit zubní kámen a bude mít napořád klid

3) mé zvíře už je staré a nepřežilo by narkózu

4) nenechám odstranit psovi zubní kámen, protože veterinář mu při tom vytrhá (všechny) zuby a nebude potom moci jíst granule/pevnou stravu

Nejprve se spolu podíváme, jak takový zákrok probíhá. Pokud se dočtete i dále, dozvíte se, proč jsou toto mýty a co se může stát, když necháme zuby dlouho neošetřené. (No dobře, pro nestudijní typy - odpovědi najdete úplně na konci článku).

PŘED ZÁKROKEM

Nejprve si telefonicky nebo osobně domluvíme konkrétní termín pro zákrok. Nyní máte možnost se rozhodnout, zda budete chtít provést před ošetřením rozbor krve Vašeho zvířátka. Proč je rozbor důležitý se dočtete ve článku "Analyzátory krve v ordinaci". Vyšetření krve je velice vhodné u psů starších 7 let, koček starších 8 let a téměř nezbytně nutné u psů nad 10 let a koček nad 15 let.

Dále budete instruováni, že v den ošetření musí být dodržena hladovka 6-8 hodin, vodu může zvířátko pít stále.

V DEN OŠETŘENÍ

Po klinickém vyšetření zvířete a zjištění hmotnosti je aplikováno sedativum injekcí do svalu. Se svým zvířátkem poté ještě 5-10 minut setrváte v čekárně, dokud v klidu neusne. Poté si jej převezmeme, domluvíme se, kdy si přijdete pejska/kočičku/fretku vyzvednout a poté odcházíte.

Samotný zákrok trvá asi 20-50 minut dle stavu dutiny ústní, celková doba, kterou u nás stráví čas je asi 2-3 hodiny.

Pacient v sedaci:

                                            20151120 115422  20151116 142755

 

Pacientovi je zavedena nitrožilní kanyla, aby mohl být napojen na infúzi a je přesunut na operační sál. Infúze je důležitá, aby korigovala v těle změny způsobené poklesem krevního tlaku při sedaci/anestezii. Chrání ledviny a usnadňuje zpracování sedativ. U dlouho hladovějících a starých zvířat infúzí glukózy doplníme energii tkáním, které by mohli jejím nedostatkem trpět.

              20151116 143451  20151120 120353

 

Tlamka je otevřena pomocí rozvěraže vyrobeného ze stříkačky. Zub po zubu kontrolujeme stav dásně a parodontálního aparátu a odstraňujeme nános kamene.

                             20151120 120606              20151120 120642

20151116 143737

V některých místech po sundání kamene dásně krvácí - to je projevem zánětu dásní, které trpěly pod nánosem kamene a bojovaly tam s infekcí.

 

Očista probíhá systematicky, zde je kontrola po čištění levé vnější strany zubů.

20151120 121814

 

Když už jsou všechny zoubky jako perličky, potřou se brusnou pastou a přeleští kotoučkem.

20151120 123853

 

Dutina ústní se vypláchne chlorhexidinovým desinfekčním roztokem, vytře od nadbytku tekutin a na dásně se aplikuje ochranný hojící gel.

20151120 123957

 

Potom už je pacient uložen k růžovému odpočinku na výhřevné podložce a zabalen v dekách, protože během sedace nebo celkové anestezie klesá schopnost termoregulace. Asi půl hodinky odpočívá stále na kapačce, starším zvířatům se nechá dýchat kyslík, aby se předešlo mozkovým příhodám z nedostatku kyslíku a živin.

                         20151120 124413          20151202 152624

 

 

Poté již přichází majitel, kterému vysvětlíme jak probíhal zákrok, poučíme o případné vhodné medikaci a provedeme vyúčtování. Pacientovi aplikujeme protilátku úvodnímu sedativu, opět injekcí do svalu a zhruba za 5-10 minut se probouzí. Zvířata jsou po zákroku probuzená, mohou chodit a je vhodné je brzy vyvenčit. I tak je vhodné přijet si pro zvíře autem, aby nemuselo absolvovat delší cestu pěšky.

 

Něco o onemocnění dutiny ústní spjatém s tvorbou zubního kamene - PARODONTITIDĚ

Parodontitida znamená zánět parodontálního aparátu. Parodontální aparát je soubor anatomických struktur, které mají za úkol držet zub v čelisti.  Čelisti mají v sobě jamky - zubní lůžka, ve kterých se nacházejí kořeny zubu. Spojení kořene zubu s kostí zajišťuje ozubice (neboli periodont - vazovitá a vyživující struktura) - činí spoj velmi pevný a zároveň pružný. Dále je to cement, který pokrývá kořen zubu. A dáseň.

Onemocnění parodontu je závažné onemocnění, kdy dochází k porušení výše uvedených struktur a tím nedostatečné výživě zubu a jeho fixaci ke kosti. V těžkých případech je postižena i kost, protože i kost je živá tkáň. Má tendenci k "rozpouštění" a snadno se potom může zlomit. Onemocnění parodontu je způsobeno zánětem, který vzniká v dásni při kontaktu se zubním plakem a zubním kamenem.

Postup progrese změn ukazuje následující schéma. Nevšímejte si na obrázku vrsty zubního kamene, ale dívejte, jak se mění dáseň a kostní podklad lůžka.

 

Onemocnění parodontu jen zuby

 

A teď si představte, že nevidíte průřez, ale díváte se na zub zvenku, co vidíte?

 

Stále stejný zub, "jen" obalený zubním kamenem. Ale ve skutečnosti to není pravda. Dáseň a kost je nemocná.

 

Co se stane, když na posledním obrázku odstraníme zubní kámen? ....

 

Správně, zub zůstane viset jen na malém vlásku, bude se "kinklat", jakmile by do takového zubu pes kousnul, mohl by se vylomit. Navíc sondou se nedostaneme tak hluboko, abychom očistili i úplně nejspodnější vrsty kamene, takže kdybychom ho tam nechali, korunka zubu by se tvářila čistě, ale kořen by byl dál nemocný. V žádném případě již takový zub nemůže plnit svou funkci. Pokud bychom ho v takovém nemocném zubním lůžku nechali, inhned se v jeho okolí nahromadí zbytky krmiva, slin, posléze zubního plaku a nakonec kamene. A to klidně během 1-2 měsíců. Pak může zub a jeho okolí vypadat ještě hůř (obalené hnisem, hlenem, kamenem) než před zákrokem. Proto takové zuby musí pryč!

 

A jak to vypadá ve skutečnosti?

 Takto vypadají zuby po očištění mírného nánosu zubního plaku a zubního kamene (obrázek 2). Dásně krásně přiléhají ke korunce zubu. Parodontální aparát není poškozený.

 zdravé zuby

 

Stupeň 2-3. Horní třenový 4. zub (ten velký) - mírný nános zubního kamene. Dáseň je ještě zdravá a přiléhá ke korunce. Zub za ním - horní první stolička už je silně obalená zubním kamenem, dáseň je již zanícená a před kamenem ustupuje, "vpouští" kámen pod korunku ke kořenu (obr. 3).

kámen 3

 

Opět něco mezi 2-3. Tady po očištění psíkovi ještě zůstanou dásně zdravé. I tak budou bezprostředně po odstranění mírně krvácet, protože zánět v malé míře určitě přítomen je. Dobře se ale zahojí. CO JE TO ZÁNĚT VYSVĚTLÍME NÍŽE.

kámen 2

 

 

Prohlédněte si dáseň přiléhající k prvnímu a druhému řezáku zprava. Tak to má vypadat. A teď se zaměřte na řezáky uprostřed. Co vidíte?

řezáky

To jsou řezáky po odstranění většího nánosu kamene. Najednou se ukazuje, že dáseň je pryč. Už "utekla" před zubním kamene. Zmizela. Za to se obnažily kořeny zubů a také se pokryly nánosem plaku a kamene. Takové zuby musí pryč. Do 2 měsíců by byl nános kamene zpět a dál by škodil dásním a v brzké době také kosti. Při pomhatu je znát, že se řezáky viklají.

 

Obrázky dalších mezistupňů časem doplníme. Není vždy při zákrocích čas fotit, zvláště když nejsou přítomni studenti nebo praktikanti, kteří pomáhají :-)

 

 CO JE TO ZÁNĚT? Zánet je bitevní pole. Je to bitva mezi bílými krvinkami (imunitním systémem) a bakteriemi. Zánět provází 3 hlavní příznaky - zčervenání, zteplání, bolest. Bílé krivnky doplují do bitevního pole krví, proto jsou zánětlivá místa silně prokrvená a snadno a hodně po mechanickém inzultu krvácejí.

 

Zanícené dásně jsou otevřenou branou vstupu batkerií do těla. Utržené kousíčky kamene bakterií strhne proud krve a vtáhne do cévy, krevním řečištěm jsou odnášeny hlouběji. Takto se můžou usadit v ledvinách, játrech nebo na srdečních chlopník, kde potom dál rostou až vytvoří vnitřní absces - infekci. Poškodí orgány a zhorší jejich funkci, což má dopad na celý organismus.

zuby orgány

 

 

Nejhorší stupeň onemocnění parodontu a nánosu zubního kamene. Toto je pusa plná těžké infekce. Po přitlačení na zbytky dásní u tohoto psíka vytékaly provazce hnisu. Tento psík nebyl léta ošetřován kvůli strachu majitele z narkózy. Nakonec ho zákrok stejně neminul, protože už ohrožoval život zvířete. V takto těžkém stavu hrozí kromě bakteriálních abscesů v ledvinách a na srdečních chlopních také sepse, neboli otrava krve.

 nejhorší blé

 

 Z TOHO PLYNOU STRUČNÉ ODPOVĚDI NA ÚVODNÍ MÝTICKÉ TEZE:
1) můj pes/kočka/fretka má zubní kámen, ale zatím ho má jen v malé míře, počkám, až bude nános větší a potom nechám ošetření provést
- ne, protože čím déle kámen působí na zubech, tím více ničí dásně, obnažuje krčky a zvyšuje riziko kývání zubu, bolestivosti a ztráty jeho funkce; bakterie držící se v zubním kameni prostupují do celého těla, poškozují hlavně ledviny a srdce; nejeden byl případ selhání ledvin a endokarditidy u psa způsobený infekcí v dutině ústní...
2) nechám psovi/kočce/fretce odstranit zubní kámen a bude mít napořád klid
- vůbec ne, tak jako u člověka, dentální hygienu je nutné dodržovat pravidelně - na veterině ultrazvukem 1x za 1-2 roky (hlavně malá plemena), doma čištěním klidně každý den, pokud to zvládnete!
3) mé zvíře už je staré a nepřežilo by narkózu
- vůbec ne - na věku nezáleží, záleží na kondici, chuti k životu a výsledcích předoperačních vyšetření (krev, moč, srdíčko)
4) nenechám odstranit psovi zubní kámen, protože veterinář mu při tom vytrhá (všechny) zuby a nebude potom moci jíst granule/pevnou stravu
- nesmysl, a) veterinář netrhá zuby ze zábavy, naopak, je to docela protivná práce! Ale pokud necháme zuby psovi "vyhnít" tak, že se mu kývají, tak už je nikdo jinak nezachrání a vytržení je jediné smysluplné řešení , jak psovi ulevit od bolesti a infekce (viz bod 1), b) pes NEDOKÁŽE ŽVÝKAT stravu, má zuby uzpůsobené ke STŘÍHÁNÍ A ŘEZÁNÍ (tzv. sekodontní chrup), takže pouze krmivo rozstříhává na menší částice, které polyká. Pokud mu nabídneme malé granule, už ani nic stříhat nemusí a stačí je spolykat. Můžeme je také namočit, aby byly lépe stravitelné a pes je neměl tendenci vdechovat.

 Budeme se na Vás těšit při ošetření dutiny ústní :-)

MVDr. Lucie Špačková